Historie

Oddíl kopané v Horních Bojanovicích byl založen v roce 1940. Hlavním propagátorem byl kovář pan František Klobása.
Hrávalo se na hřišti, kde je v dnešní době areál bývalého ZD. Později se přestěhovali na takzvanou Pátkovu louku, kde je hřiště dodnes.

Začátky byly velmi těžké jak s dresy, kopačkami a vybavením, tak i s dopravou. Podle pamětníků se na zápasy jezdívalo na kole až do Žarošic, což je 35 km.

Po skončená druhé světové války kopaná zanikla, a byla obnovena až v roce 1953 zásluhou pana Antonína Kaně – řezníka, a Štěpána Straky. Bylo upraveno hřiště a začalo se hrát. Výsledky nebyly nijak dobré, ale hlavně, že se hrálo. Hrálo se však pouze dva roky. Hrávali zde hráči z Boleradic a z Němčiček.

V roce 1956 byla činnost oddílu kopané obnovena opět zásluhou Antonína Kaně, Stanislava Brázdila, Jana Kaně a Čendy Dvořáka. Bylo založeno i dorostenecké družstvo, ze kterého později stalo velmi dobré družstvo a mělo předpoklady pro dobré výsledky nejen dorostu ale i mužů. Tyto prognózy se naplnily v šedesátých letech, kdy mužstvo dospělých v rove 1964 poprvé postoupilo ze IV. třídy do III. třídy a dosahovalo velmi dobrých výsledků. Dokonce vedlo tabulku III. třídy. V Českém poháru se probojovalo mezi 4 nejlepší družstva v okrese Břeclav. Byla to zásluha bratří Vojtěcha a Zdeňka Strouhalů, Josefa Balšínka, Josefa Jergla a Josefa Hoštického, kteří pracovali ve výboru TJ.

V 70 letech měl oddíl kopané družstvo mužů, dorostu a žáků. Výkonnost všech družstev byla dobrá vzhledem k počtu obyvatel a mládeže v obci.

V roce 1976 se zásluhou Františka Laciny a Jiřího Doležela začaly stavět kabiny s ubytovnou. V následných letech byla proveden přístavba ubytovny a kapacitou ubytovny 45 osob. Velkým úsilím všech členů TJ ale i ostatních občanů obce byly kabiny s ubytovnou dokončeny v roce 1981. Tento objekt dodnes slouží pro hráče oddílu a pro návštěvníky obce. V posledních letech byla provedena v kabinách i na ubytovně rekonstrukce všech sociálních zařízení, výměna oken rekonstrukce vstupní haly do ubytovny.

V roce 2000 jsme měli 20-výročí založení TJ. Oslavy se uskutečnily v areálu u hřiště. Na oslavy byli pozvání bývalí a současní hráči, byla sehrána přátelská utkání. Vyvrcholením byl zápas mužů proti fotbalové družině Bolka Polívky, který osobně provedl slavnostní výkop.

Od roku 2002 máme družbu s městskou části Praha 6. Vždy zjara jedeme do Prahy, kde sehrajeme přátelské utkání. Dvakrát jsme hráli na stadionu Na Markétě, v roce 2005 v novém areálu Sparty Praha na Strahovského stadionu, druhý den byla prohlídka Prahy a odjezd domů. Na podzim zase přijedou Pražáci sehrát přátelské utkání a posedět u burčáku.

Každý rok v červenci pořádáme pohárový turnaj Memoriál Jana Šťavíka a také nohejbalový turnaj tříčlenných družstev.
V současné době máme přihlášeno do soutěže družstvo mužů a začali jsme pracovat s žáky.